Polecamy artykuły

Jak nauczyć dziecko oszczędzania. Kilka praktycznych i skutecznych sposobów., Monika Rosmanowska., Dziennik "Metro"
Finansowej niezależności i gospodarowania nawet niewielkimi kwotami warto uczyć już najmłodszych. Jak to zrobić i kiedy zacząć - radzi Bartosz Majewski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

"Prysznic emocji" - dlaczego dzieci nudzą się w szkole?, Marzena Żylińska., Tygodnik "Polityka"
Rozmowa z neurobiologiem Geraldem Hütherem, profesorem Uniwersytetu w Getyndze, o tym, dlaczego dzieci nudzą się w szkole i co zrobić, żeby mogły rzeczywiście czegoś się tam nauczyć.

Ekonomia dla najmłodszych, czyli sztuka rozmawiania z dziećmi o pieniądzach., Dariusz Brzezicki., mamadu.pl
Jak rozmawiać z najmłodszymi dziećmi o pieniądzach?

Obywatel czytelnik, Anna Sańczuk., Wysokie Obcasy
O magii czytania. Ciekawa rozmowa z Ireną Koźmińską, szefową fundacji ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom.

School starting age: the evidence., University of Cambridge
Brytyjscy naukowcy udowadniają, że zbyt wczesne wprowadzenie metod formalnego nauczania może przynieść dzieciom więcej szkód niż korzyści. Wcześniejsze rozpoczęcie edukacji szkolnej nie przekłada się bowiem na wzrost kompetencji intelektualnych dziecka i może zaburzać jego prawidłowy rozwój emocjonalny.

Nastoletni biznesmeni z Polski, Marta Bellon., Puls Biznesu
Od pomysłu do własnej firmy droga daleka i wyboista. Zwłaszcza jeśli ma się naście lat. Aspirujący przedsiębiorcy udowadniają jednak, że determinacją można wiele zdziałać.

Grzeczna czy rozwydrzona? Nauczyciele oceniają po wyglądzie, Aleksandra Pezda., Gazeta.pl
Zazwyczaj oceniamy ludzi na podstawie pierwszego wrażenia. Atrakcyjny wygląd fizyczny budzi w nas przyjemne emocje i skłania, by przypisywać pozytywne cechy osobom, które uważamy za "ładne". A jak ten stereotyp wpływa na relację nauczyciel - uczeń? Czy "dobry" wygląd ucznia już na starcie przesądza o jego edukacyjnym sukcesie?

Kłótnie rodziców o pieniądze zakłócają płynność finansową dzieci., Nauka w Polsce
Dzieci, których rodzice kłócą się o finanse, zaciągają w późniejszym życiu większe długi na kartach kredytowych, niż ich równieśnicy, którzy tego nie doświadczyli - wynika z badania przeprowadzonego na East Carolina University.

Lekcja pierwsza: pieniądze, Jenna Goudreau., Forbes.pl
Jeżeli nie chcemy, by nasze dzieci w przyszłości padały ofiarami piramid finansowych, hochsztaplerów i naciągaczy, ich edukację finansową powinniśmy zacząć już dziś.

Dojrzałość technologiczna uczniów w świetle wyników badań ankietowych, Dorota Kwiatkowska, Marcin Dąbrowski., e-mentor
Artykuł prezentuje wyniki pierwszej części badania przeprowadzonego wśród uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej. Jego celem było określenie wzorców korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych, postrzegania przez ankietowanych własnych umiejętności w zakresie wykorzystania ICT (technologii informacyjno-komunikacyjnych), wiedzy na temat zasad zachowania się w środowisku internetu, jak również sposobów wykorzystania ICT w edukacji szkolnej oraz oczekiwań dzieci względem roli ICT w uczeniu się i nauczaniu.

Dwulatki do szkół., Dziennik "Rzeczpospolita"
Najnowszy kanadyjski raport postuluje dofinansowanie przez rząd edukacji już dla dwuletnich dzieci. Autorzy raportu przekonani są, że wczesne nauczanie przyniosłoby korzyści zarówno dzieciom, jak i całemu krajowi.

Tolerancja - jak jej nauczyć dziecko?, Justyna Dąbrowska ., Gazeta.pl - eDziecko
Artykuł bogaty w praktyczne rady dla rodziców na temat tego, jak nauczyć dziecko tolerancji i szacunku wobec innych.

Z lęku przed tablicą, Ewelina Pietryga., Rp.pl - Styl życia - Wychowanie
Czy mądra mama pozwoli czasem nie iść dziecku do szkoły? Lęk przed szkołą, fobia szkolna, lenistwo - jak właściwie klasyfikować zachowania dziecka, które unika szkoły?

Ustrzec dziecko przed stereotypami, Renata Czeladko., Rp.pl - Kraj - Edukacja
Rozważania nad problemu wychowania i kształcenia w duchu tolerancji i wolności od stereotypów, czyli jak uczyć i wychowywać dziecko, by nie myślało stereotypowo.

Maluch przed telewizorem to uczeń w opałach., Rp.pl - Zdrowie - Dziecko
Naukowcy radzą, by w trosce o zdrowie dzieci, rozsądnie dawkować im telewizyjną rozrywkę. Ostrzegają: "Skutki przesiadywania przed telewizorem we wczesnym dzieciństwie odezwą się najprawdopodobniej u dziesięciolatków".

Od przedszkola do miliona, Tomasz Molga., Tygodnik "Wprost", nr 10/2010 (1414)
Amerykańscy specjaliści zachęcają, by w świat finansów wprowadzać dzieci już od najmłodszych lat. Zapewniają jednocześnie, że edukując w tym zakresie, zapewniamy dzieciom dobry start i finansową samowystarczalność w dorosłym życiu. Czy obecny za oceanem i w krajach Europy Zachodniej boom na edukację ekonomiczną dzieci i młodzieży dotrze do Polski?

Coaching dziecięcy, Renata Mazurowska., Rp.pl - Styl życia - Wychowanie
Parent coaching, czyli typ coachingu skierowany do rodziców to metoda szkoleniowa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Od niedawna dostępna też w Polsce. Artykuł przybliża aspekty związane z rodzicielstwem, w jakich trener osobisty jest w stanie pomóc oraz korzyści, jakie wiążą się ze wskazaną metodą szkoleniową.

Pieniądze są dla dzieci, Sonia Ross., polskatimes.pl – internetowe wydanie dziennika ogólnopolskiego
Refleksje na temat edukacji przedsiębiorczej dzieci z interesującymi odwołaniami do wyników badań stanu edukacji finansowej przeprowadzonych na zlecenie NBP oraz szeregiem nawiązań do praktyki dnia codziennego.

On mi dokucza! , Justyna Dąbrowska na podstawie materiałów Illinois Early Learning Project., eDziecko.pl – serwis dla rodziców
Czy konflikt dziecka z kolegami może stać się konstruktywnym doświadczeniem? Jak pomóc dziecku uporać się z agresywnymi zachowaniami jego rówieśników? Kiedy bezpośrednia interwencja rodzica jest zbędna, a kiedy konieczna?

Koncepcja przywództwa sytuacyjnego w wychowaniu dzieci, Ken Blanchard., psychologia.net.pl – portal psychologiczny
„Entuzjastyczny debiutant”, „rozczarowany adept”, „ostrożny praktyk” czy „samodzielny ekspert? Prawidłowe rozpoznanie poziomu kompetencji i zaangażowania dziecka jest pierwszym krokiem do efektywnego wychowywania – twierdzi autor artykułu. Zastosowanie koncepcji przywództwa sytuacyjnego w wychowaniu dzieci omawia na przykładach, wskazując przy tym na korzyści płynące z analizowanego transferu.

Gry video uczą matematyki., serwis internetowy Fundacji Think! – Instytut Rozwoju Komunikacji i Edukacji
„Naucz się matmy, albo zgiń podejmując kolejne bezowocne próby” – to motto nowoczesnej gry komputerowej „Dimenxian” łączącej w sobie dobrą zabawę i naukę matematyki. Innowacyjna metoda nauczania matematyki została doceniona przez amerykańskich nauczycieli, którzy dostrzegli w niej doskonałe uzupełnienie wiedzy przekazywanej tradycyjnymi metodami.

Nauczanie języków obcych z zastosowaniem wirtualnych światów oraz serwisów społecznościowych, Urszula Świerczyńska-Kaczor., e-mentor – czasopismo internetowe Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
„Wirtualne światy są stworzone do zabawy i eksperymentowania, zaś serwisy społecznościowe służą przede wszystkim nawiązywaniu nowych znajomości. Mimo odrębności celów w obu społecznościach znajdziemy wielu użytkowników, którzy pobyt w wirtualnej przestrzeni traktują jako okazję do pogłębiania znajomości języka obcego.”

Przestrzeń wirtualna w procesie wspomagania rozwoju i życia człowieka, Balsam Aouil., psychologia.net.pl – portal psychologiczny
Wychodząc od analizy fenomenu świata wirtualnego autor artykułu przechodzi do omówienia szerokiego spectrum szans i możliwości wspomagania praktyki edukacyjnej i terapeutycznej dzieci i młodzieży za pomocą programów komputerowych i Internetu. Rodzic znajdzie tu ponadto wskazówki co do oceny edukacyjnych programów multimedialnych czy serwisów internetowych.

Loga organizatorów

PARTNER GŁÓWNY EUD

Narodowy Bank Polski

Ekonopedia

numer 26  Ekonopedia, Numer 26
  • Od liczb do powstania statystyki
  • Przewodnik badacza
  • O krainie deficytu
  • Pierwsze kroki w stronę inwestycji
  • Wyścig po wzrost gospodarczy
Baza wiedzy