Polecane książki

W dziale „Polecane książki” będziemy publikować krótkie recenzje książek dla dzieci o tematyce ekonomicznej i pokrewnej. Mamy nadzieje, ze będą one ciekawym uzupełnieniem naszych zajęć, a dla tych, którzy po raz pierwszy zajrzeli na tę stronę, będą pierwszym krokiem do zainteresowania się ekonomią i zachętą do wstąpienia w szeregi studentów EUD.

Chcielibyśmy pokazać także, że nawet o tak z pozoru trudnych i „dorosłych” tematach jak ekonomia, przedsiębiorczość, pieniądze…można pisać w sposób interesujący, wciągający, a jednocześnie nieskomplikowany. Życzylibyśmy sobie, żeby książki o których piszemy stały się inspiracją wielu rozmów, pobudzały do myślenia i zachęcały do pogłębiania wiedzy.Pieniądze nie rosną na drzewach , Paul Mason i Mike Gordon

„Jeśli chcemy pojechać dokądś autobusem, kupić sobie napój, iść do kina albo zrobić jedną z tysięcy zwykłych rzeczy – czego potrzebujemy? Pieniędzy!

Pieniądze są wszędzie dokoła, spotykamy je na każdym kroku. Używamy ich tak często, że przestaliśmy zwracać na nie uwagę (no, przynajmniej dopóki nam ich nie braknie)”.

Mówi się, że gentelmani o pieniądzach nie rozmawiają, ale czy faktycznie? Tak naprawdę wszyscy o nich rozmawiamy nawet nie zdając sobie z tego sprawy, bo jak słusznie zauważają autorzy książki, pieniądze są wszędzie. A czy umiemy o nich rozmawiać? 

Książka Masona i Gordona podpowiada jak nauczyć się oszczędzać w sposób rozsądny, jak uniknąć „dziury budżetowej”, jak opracować plan finansowy oraz  jak wydawać pieniądze „z głową”. Wyjaśnia po co trzymać pieniądze w banku i kiedy opłaca się wziąć kredyt. 

Tłumaczy w klarowny, a momentami zabawny sposób,  co kryje się za takimi pojęciami jak inflacja, dywidenda czy dywersyfikacja

Przede wszystkim jest jednak świetnym punktem wyjścia do rozmowy o pieniądzach z dziećmi: jak wytłumaczyć dzieciom, że pieniądze „nie rosną na drzewach” i że można nauczyć się nimi zarządzać nawet w bardzo młodym wieku. Pokazuje także, że pieniądze to nie wszystko...

Strona wydawnictwa - kliknij!

Loga organizatorów

PARTNER GŁÓWNY EUD

Narodowy Bank Polski

Ekonopedia

numer 26  Ekonopedia, Numer 26
  • Od liczb do powstania statystyki
  • Przewodnik badacza
  • O krainie deficytu
  • Pierwsze kroki w stronę inwestycji
  • Wyścig po wzrost gospodarczy
Baza wiedzy