Konkurs "Lokalny Gospodarz" - Etap 2: Lokalne konflikty i współpraca

KonkursMiasto czy wieś – co wolicie? Większość z Was mieszka w mieście, podobnie jak większość mieszkańców Polski, a od niedawna – również większość populacji świata. Nawet jeśli ktoś z Was mieszka na przedmieściu, to przynajmniej na zajęcia EUD dojeżdża do centrum. Mówi się, że miasta, zwłaszcza te duże, jako centra nauki i kultury, są motorami dzisiejszej gospodarki – dlatego, że rodzą się w nich nowe pomysły, idee, rozwiązania. Aby było to możliwe, miasto musi zapewnić swoim mieszkańcom przestrzeń wolności, warunki sprzyjające współpracy i swobodnemu tworzeniu pomysłów oraz poczucie obywatelskiego wpływu na otoczenie. Jeśli tego nie ma, energia ludzi jest krępowana. Z kolei im miasto większe, tym bardziej skomplikowanym jest organizmem. Spotykają się w nim, a czasem i zderzają ze sobą potrzeby różnych mieszkańców i instytucji. Może to rodzić różnego rodzaju konflikty. Jak sobie z nimi radzić, by nie blokowały rozwoju a przeciwnie – przyczyniały się do tworzenia nowych jakości?

Trwa konkurs EUD pt. „Lokalny gospodarz”.

W pierwszym etapie, uczestnicy konkursu, z pomocą Miejskiej Lornety, przyjrzeli się życiu wybranego miejsca w ich mieście i przeanalizowali, na ile spełnia ono kryteria miejskiej, ogólnodostępnej przestrzeni. Ale miasta to duże organizmy, to cała sieć takich pojedynczych miejsc. Ścierają się w nich rożne potrzeby rozmaitych ludzi, całych grup i instytucji. A to sąsiedzi protestują przeciw budowie nowego biurowca. A to właściciele małych sklepów obawiają się otwarcia sieciowego supermarketu. A to mieszkańcy narzekają na hałasy dochodzące z restauracji na dole. Jak sobie radzić z takimi problemami? Czy musimy wyprowadzić się na odludzie czy może jednak potrafimy wspólnie żyć?

Problemem lokalnych konfliktów poświęcony jest 2 etap naszej zabawy. Nasi Miejscy Aktywiści bliżej przyjrzeli się konfliktom, jakie toczą nasze miasta i miasteczka, osiedla i wspólnoty sąsiedzkie. Jeżeli jesteście ciekawi przygotowanych analiz konfliktów, zerknijcie do galerii prac. Może to być dla Was bardzo pouczająca lekcja, jak żyć z i wśród innych ludzi. Zatem do dzieła! Uczmy się tego!

Oczywiście wszystkich Internautów zachęcamy również do komentowania i oceny prac 2. etapu konkursu. Głosowanie na prace etapu drugiego potrwa do 27 listopada włącznie. Przypominamy, że każdy zalogowany internauta może oddać jeden głos dziennie na każdą z konkursowych prezentacji, przyznając im 3, 2 bądź 1 punkt. Uwaga. System głosowania zawiera blokadę adresów IP. Niedogodnością z tytułu wprowadzonej blokady będzie ograniczona możliwość oddawania głosów z jednego komputera.

Już 28 listopada zapraszamy na prezentację prac etapu drugiego.

wykrzyknik iconZobacz: Regulamin Konkursu / Nagrody / Etap 1. / Etap 3.

wykrzyknik icon Zapraszamy na Forum EUD, gdzie utworzony został specjalny pokój poświęcony Konkursowi. KLIKNIJ!

Loga organizatorów

PARTNER GŁÓWNY EUD

Narodowy Bank Polski