Konkurs "Aktywny obywatel"

Aktywny obywatelCzy wiesz, że w ostatnich trzech latach w wielu miastach w Polsce został wprowadzony budżet obywatelski? W tym na przykład w Poznaniu, we Wrocławiu, w Łodzi oraz w Warszawie i bardzo prawdopodobne, że także w Twoim mieście, jeżeli nie zostało wymienione powyżej.

A czym jest budżet obywatelski?

To pieniądze z budżetu miasta przeznaczone przez władze (prezydenta/burmistrza i samorząd) do zrealizowania pomysłów opracowanych i wybranych w powszechnym głosowaniu przez mieszkańców. Każdy z nas może zgłosić swój pomysł na to jak poprawić swoją okolicę i głosować na projekty, które nam się spodobają do zrealizowania w swoim mieście w terminach ogłoszonych stronie urzędu miasta w którym mieszkamy.

Ciekawostką jest (i mam nadzieję, że inne miasta także podążą tą drogą), że w Warszawie dzieci i młodzież mogą zgłaszać swoje projekty za zgodą rodziców/opiekunów. Pomysły mogą dotyczyć na przykład remontu biblioteki w szkole, unowocześnienia boiska do gry, czy zbudowania siłowni plenerowej lub ścieżki rowerowej. Kwoty możliwe do zrealizowania pomysłów zależą od decyzji władz miasta i mogą sięgać od kilku/kilkunastu tysięcy do nawet kilkuset, jeżeli jest to złożony projekt służący poprawie życia w mieście wiele osób.

Jeśli jesteś zainteresowana/ny zobacz na przykład następujące filmiki o budżecie zamieszczone na Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=PvuSJhaoy_0
https://www.youtube.com/watch?v=W_ggcwttWmI
https://www.youtube.com/watch?v=PzKKDlZkNyI

Konkurs:

Dla zainteresowanych tą tematyką proponuję poniższe zadanie do opracowania, które co ważne będzie mogło być podstawą do opracowania realnego projektu, a więc wykorzystane w praktyce w kolejnym konkursie budżetu ogłoszonym w Państwa mieście w roku 2016. Zadanie składa się z trzech powiązanych ze sobą etapów.

Bądźcie aktywni!

Czekamy na Wasze zgłoszenia!

wykrzyknik icon Zobacz: Regulamin Konkursu

Loga organizatorów

PARTNER GŁÓWNY EUD

Narodowy Bank Polski